Jezdit s větrem ve vlasech je asi snem každýho kluka. No a pokud mu to vydrží do doby kdy mu rostou fousy tak to bude určitě na celej život.
A jako u spousty jinejch věcí v životě co děláš rád to se snažíš dělat tak jak nejlíp dovedeš. Následujících pár řádků přiáší několik tipů a informací, které můžou usnadnit život každému z nás.
Jízda ve skupině
Pokud jezdíš s partou kamarádů a máš s nima namotanejch pár tisíc tak už víš co od koho čekat, víš jak se kdo zachová a k čemu se chystá i bez toho aby to musel dávat nějak najevo. Co ale dělat když se přidáš do nové tlupy a nebo máš třeba vést výjížďku? Na to se ustálilo několik signálů dávaných vedoucím (a předávaných jezdci dál). Naprostá většina z nich je dávána levou (nepotřebnou ;-)) rukou.
Začneme signály, které by měl znát každý a to o změně směru jízdy vlevo a vpravo. Jasně že se při odbočení používají ‚blinkry‘, ale tento signál může například při změně jízdního pruhu dávat pokyn poslednímu jezdci aby ho „zavřel“ a tím ostatní chránil.
Signál stop dává najevo, že se bude stavět. V praxi nepoužívaný, protože pokud je potřeba zastavit tak už většinou nebývá čas na to signál vydat a jezdci mají dost práce se samotným zastavením.
Zpomalení se signalizuje např. při dojíždění pomalu jedoucí kolony, nebo zhoršení stavu vozovky.
Zrychlení se signalizuje v případě, že je potřeba přidat. Např. může nastat situace kdy se současnou rychlostí nestíhá trajekt a je potřeba čas na dojezd do cíle zkrátit, a prosté zrychlení vedoucího by mohlo skupinu roztrhat.
Nebezpečí na vozovce, toto je ta jedna výjimka kdy se nepoužívá k signalizaci levá packa.
Následuj mě. Signál používá vedoucí resp. jezdec který má přehled o situaci a dává tím najevo ostatním, že ho mohou bez obav následovat (předjíždění, vyjíždění na hlavní …)
Předjeď / Převezmi vedení. Pokud chce nebo musí vedoucí přenechat vedení skupiny a nebo je potřeba před skupinou něco zajistit (např. ‚zavřít‘ křižovatku, spadla mu navigace, máš místní znalosti) pošle tě před sebe.
??? Roztáhněte se. Natažený ukazováček paží směřující ven, zatímco kýváte obloukem zleva směrem k hlavě.
Signály pro změnu řazení na jeden nebo dva proudy. Během jízdy nastávají situace (zúžení vozovky, předjíždění, zážitková část cesty …) kdy je nutné se seřadit do jednoho proudu resp. už to není nutné.
Roztažení proudů. V místech, kde je zapotřebí zajistit, aby se do skupiny nevklínil ‚vetřelec‘ (prakticky tam kde platí ZIPování) dává tento signál pokyn aby jízdní proudy obsadili potřebné jízdní pruhy nebo aby se rozestoupily tak aby nebylo možné se do skupiny vklínit.
Tankování při první možné příležitosti.
Občerstvení při první možné příležitosti – prostě „ŽRÁDLO“ :-).
Zastávka při první možné příležitosti.
Máš zapnutý blinkr tak si ho vypni.
Policie v dohledu